Příběhy

Munari kolotoč

27 března, 2020

Jistě jste slyšeli, že když se miminko narodí, z počátku nevidí téměř nic, co není kontrastní. Zhruba do tří měsíců nejsou miminka totiž schopna rozeznat barvy a vidí vše nejen černobíle, ale také i rozmazaně.

Z tohoto důvodu je nejlepší volbou pořizovat hračky či knížky právě v těchto kontrastních barvách. Tedy v kombinaci černé a bílé.

Munari kolotoč je závěsný je dvourozměrný mobil, který je tvořen kombinací geometrických tvarů v černobílé barvě. Tento kolotoč můžete zavěsit nejlépe do volného prostoru, či nad postýlku, pokud žijete v malém bytě stejně jako třeba my.

Munari kolotoč se pohybuje pouze pomocí proudění vzduchu v místnosti, tudíž působí uklidňujícím dojmem. Zároveň díky pomalému pohybu má miminko možnost si jednotlivé obrazce řádně prohlédnout.

K jeho sestavení potřebujete tři dřevěné tyčky, čtvrtky v bílé a černé barvě, skleněnou či plastovou kouli, vlasec, bílou a černou barvu na dřevo. Tedy vše, co lze koupit v obchodě s kutilskými potřebami.

Na internetu najdete mnoho odkazů s jednotlivými rozměry a návody, jak mobiliář přesně sestavit – osobně doporučuji například návod ZDE.

Při samotném sestavování budete sice potřebovat mnoho trpělivosti, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Náš mobiliář

Může se stát, že v prvních týdnech vaše miminko mobiliář vůbec nezaznamená a nebude na něj reagovat. Nebuďte zklamání a kolotoč rozhodně nesundávejte. Naopak vyčkejte, neboť zájem se zcela jistě dostaví.

U nás přišly první reakce zhruba mezi 3. – 4. týdnem a každým novým týdnem zájem rostl.

Dnes, když už je Rozárce 9. týdnů, sledování mobiliáře patří k jejím nejoblíbenějším aktivitám. Dokáže se na něj soustředit velmi dlouhou dobu, a zároveň na něj i zvukově reagovat.

Ať již uznáváte Montessori styl výchovy či ne, mobiliář stojí rozhodně za zvážení.

Výrobou si můžete zpříjemnit trávení volného času. Zdokonalit své dovednosti. Zároveň podpoříte kreativní část své osobnosti. Protože všichni přeci rádi něco tvoříme, viz článek z roku 2019

V neposlední řadě mohu z vlastní zkušenosti říct, že samotný výsledek, a také pozitivní reakce dítěte je pohlazením po duši.

A pokud byste si na kolotoč přeci jen netroufli, doporučuji alespoň výrobu kontrastních kartiček. K samotnému vyhotovení vám bude stačit tiskárna, karton, nůžky a lepidlo. A to už přeci zvládne každý 😉

Kartičky na přebalovacím pultu

Napsat komentář